Tworzenie transakcji |
Początek Poprzedni Następny |
Transakcje GIIF możliwe są do utworzenia tylko z poziomu modułu GIIF. Przejść do niego można z ikony GIIF (nowy) w menu głównym programu, lub przechodząc do GIIF znajdującego się teraz w module Repertorium.
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do tworzenia transakcji w module GIIF jest wybranie notariusza, dla którego chcemy tworzyć transakcje. Jeżeli w bazie programu jest tylko jeden notariusz, zawsze będzie on wskazany w polu notariusz. Jeżeli w bazie jest podanych więcej notariuszy, konieczne będzie rozwinięcie pola wyboru i wskazanie właściwego notariusza. Po wybraniu notariusza należy skorzystać z przycisku Twórz transakcje w zakładce Dane, lub będąc kursorem myszy w polu listy transakcji, nacisnąć prawy przycisk myszy i z wyświetlonego menu także wybrać opcję Twórz transakcje. Otworzy się okno tworzenia transakcji GIIF, w którym wyświetlane są informacje: o notariuszu, dla którego będą tworzone transakcje, pole z możliwością wyboru okresu za który mają zostać tworzone transakcje (domyślnie zakres dat jest pusty), oraz pole z listą transakcji z opcją ich otwarcia. Zaraz po wybraniu okresu czasu za który będą przygotowywane transakcje, program automatycznie sprawdzi i pobierze kursy Euro. Dla transakcji, które zostały zatwierdzone w sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny od pracy są przypisywane kursy z najbliższego dnia roboczego przypadającego przed tym dniem. Możliwe jest wcześniejsze wprowadzenie ręczne kursu w sytuacji, gdy danego dnia nie była jeszcze ogłoszona przez NBP tabela kursów. Jednak przy takiej operacji użytkownik otrzyma ostrzeżenie: Po wyborze okresu, za który mają zostać utworzone transakcje, program wyświetli czynności z tego okresu i na podstawie kursu Euro określi status transakcji. W czynności jest możliwe podanie wartości przedmiotu od razu w kwocie Euro. Zostanie ona wyświetlona przy transakcji i na podstawie jej wartości odpowiednio zostanie oznaczony jej status. Możliwe są 3 statusy dla transakcji:
Po wybraniu przycisku Twórz program przeprowadzi weryfikację poprawności danych transakcji, po czym transakcje pojawią się na liście niewysłanych z odpowiednim statusem ich weryfikacji. Transakcje, które już na etapie zatwierdzania czynności zostały w pełni uzupełnione, a dane w nich zawarte są zgodne w wymaganiami dla transakcji przez GIIF, od razu pojawią się na liście ze statusem Dane są poprawne. W innym przypadku transakcja otrzyma status Dane są niekompletne i konieczne będzie uzupełnienie danych w takiej transakcji. Weryfikacji karty transakcji można dokonać będąc na liście transakcji lub znajdując się bezpośrednio w danej transakcji. Weryfikacja z listy transakcji zaprezentuje błędy dla jednej wskazanej lub jednocześnie dla wielu transakcji jeżeli miały one zaznaczone box’y: Wszystkie dane transakcji są weryfikowane według wymagań GIIF. O braku jakichkolwiek wymaganych danych (patrz rysunek powyżej) użytkownik zostanie powiadomiony w oknie weryfikacji. |