Okno Transakcja służy do opisania transakcji na potrzeby Rejestru (następny rysunek).
UWAGA: szczegółowe informacje na temat pól karty transakcji znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 września 2001 w sprawie określenia wzoru rejestru transakcji, sposobu jego prowadzenia oraz trybu dostarczania danych Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.
W górnej części okna opcjami charekterystycznymi dla okna Transakcja są:
a) Weryfikacja - umożliwia sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych;
b) Wydruk - umożliwia wydruk karty(kart) transakcji związanej (związanych) z widoczną transakcją;

Do jednej transakcji można wprowadzić kilka podmiotów czy też beneficjentów (patrz kolejny rysunek).

Przycisk uruchamia okna Znajdź stronę, za pomocą której można wyszukać podmiot (beneficjenta), jeśli był już wprowadzony lub założyć nowy (patrz rysunek poniżej). Przycisk uruchamia okno Strona, za pomocą którego można zmieniać dane podmiotu. Przycisk umożliwia wykasowanie podmiotu z listy podmiotów.
UWAGA: Niepoprawnie wprowadzone numery NIP, REGON, PESEL będą wyświetlone kolorem czerwonym.

Domyślnie zostaną tu wyświetlone dane stron uczestniczących w czynności, na podstawie której została założona transakcja. Jeśli brakuje danej strony, można ją dodać za pomocą przycisku Nowa lub wyszukać - należy włączyć wtedy opcję Wszystkie. Jeżeli dane strony się nie zgadzają lub wymagają uzupełnienia, należy wybrać przycisk Edycja. Wybór przycisku Wybierz lub OK spowoduje wprowadzenie danych strony do transakcji.
Po zaznaczeniu opcji NOTARIATSYSTEM pojawiają się strony z bazy NOTARIATSYSTEM. Opcja ta jest widoczna tylko dla posiadaczy pakietu KANCELARIANOTARIALNA.
Zakładka Rachunki, uwagi (widoczna powyżej) umożliwia wprowadzenie danych rachunków uczestniczących w transakcji, uwag związanych z transakcją oraz danych notariusza, który
związany jest z transakcją. Przyciski pozwalają na otwarcie okna słownika numerów rachunków, gdzie można zdefiniować najczęściej używane numery rachunków bankowych lub wybrać
konto strony, które zostało zdefiniowane w słowniku stron i instytucji programu Kancelaria Notarialna.

Przycisk Wybierz umożliwa wyświetlenie okna Słownik uwag. W oknie tym można zdefiniować uwagi, które mogą zostać wprowadzone do pola 45.Uwagi. Wprowadzenie danych następuje poprzez kliknięcie na i wybranie jednej z opcji:
- Dopisz - wybrany tekst jest dopisywany na końcu pola Uwagi lub
- Zastąp - wybrany tekst zastępuje już wprowadzony tekst w polu Uwagi.

|