4.2012

Początek  Poprzedni  Następny

 

 

Wprowadzono możliwość tworzenia powiązań pomiędzy czynnościami notarialnymi

 

Powiązania między czynnościami pozwalają logicznie połączyć ze sobą kilka różnych czynności notarialnych. Może to bardzo ułatwić odnalezienie w programie wszystkich czynności, które mają ze sobą związek, np. akt notarialny i aneks do niego, akt notarialny i sprostowanie tego aktu, itp.

Powiązanie jest relacją między dwiema czynnościami notarialnymi, w każdym przypadku występują więc dwie strony powiązania: czynność wcześniejsza, zmieniana, oraz czynność późniejsza, zmieniająca. Każdą ze stron powiązania możemy osobno opisać, np. „Aneksowany przez” - dla czynności wcześniejszej i „Stanowi aneks do” - dla czynności późniejszej.

 

Definicje powiązań znajdują się w menu Słowniki\Definicja powiązań. Domyślnie są już utworzone powiązania dla aneksu, sprostowania i powiązanie ogólne. Użytkownik może tutaj definiować dowolne inne rodzaje powiązań.

 

Przykład powiązania przedstawia poniższa ilustracja.

 

DefinicjaPowiazania

 

Oprócz nazwy i opisu dla każdej ze stron, określamy jaki rodzaj czynności notarialnej może wystąpić po jednej jak i po drugiej stronie powiązania, wybór możemy zawęzić nawet do konkretnych wzorców czynności notarialnych. Np. w definicji aneksu mamy podane, że aneksowany może być dowolny akt notarialny (wszystkie wzorce aktów notarialnych), ale aneksem może być tylko akt notarialny, którego wzorcem jest „Aneks do aktu notarialnego” (wcześniej taki wzorzec czynności musi być zdefiniowany w słowniku wzorców czynności).

 

Za pomocą ikony dokonujemy wyboru rodzaju czynności notarialnej (akt notarialny, pozycja repertorium A, pozycja repertorium P), a ikoną możemy wybrać konkretny wzorzec czynności.

 

Faktycznego powiązania czynności notarialnych dokonujemy podczas edycji czynności notarialnej, po przejściu na zakładkę Powiązania. Prezentuje to poniższa ilustracja.

 

 

Przycisk Nowe powiązanie rozwija listę rodzajów powiązań dostępnych dla tworzonej czynności notarialnej. W górnej części znajdują się powiązania, które pozwalają na wybór czynności notarialnej wcześniejszej w stosunku do bieżącej (tej którą w tym momencie edytujemy), natomiast w dolnej części znajdują się definicje powiązań, które pozwalają na wybór czynności późniejszych (oczywiście o ile zostały wcześniej wprowadzone).

 

Przycisk Usuń powiązanie umożliwia usunięcie powiązania pomiędzy czynnościami.

Przycisk Otwórz czynność otwiera wybraną powiązaną czynność.

 

Aby był możliwy szybki powrót do czynności z której była otwierana czynność powiązana zaimplementowano mechanizm znany z przeglądarki stron www "wstecz/dalej" (czyli np. po otwarciu aneksu do aktu notarialnego proste staje się przejście z powrotem do aktu aneksowanego). Po przejściu do otwieranej czynności aktywny staje się przycisk Wstecz (co widać na ilustracji poniżej), pozwalający na przejście do czynności, z której nastąpiło otwarcie czynności powiązanej.

 

 

 

Wprowadzono nawigację pomiędzy daną czynnością a czynnościami powiązanymi (również pomiędzy aktem i wypisami)

 

Po przejściu do czynności z poziomu zakładek Wypisy/odpisy oraz Powiązania program zapamiętuje z jakiej czynności nastąpiło ich otwarcie. Aby przejść do poprzedniej czynności należy skorzystać z przycisku Wstecz. Cały schemat tego działania przedstawia procedura poniżej.

 

1. Otwarcie wypisu z poziomu aktu:

 

 

2. Po otwarciu wypisu aktywny staje się przycisk Wstecz

 

 

3. Kliknięcie na przycisk Wstecz powoduje przejście do aktu notarialnego, z którego był otwierany ten wypis

 

 

Należy zwrócić uwagę, że aktywny po wyżej wymienionych operacjach staje się przycisk Dalej, dzięki któremu można przejść do ostanio otwieranego z poziomu tego aktu wypisu.

 

Wprowadzono wywołanie internetowego Rejestru Poświadczeń Dziedziczenia, tak aby po numerze pesel, nazwisku, imieniu i miejscowości można było odszukać dane z rejestru centralnego

 

 

W danych stron wprowadzonych do czynności notarialnej można znaleźć przycisk pozwalający otworzyć stronę internetową Rejestru Poświadczeń Dziedziczenia i wyszukać dane wg numeru Pesel lub nazwiska strony. Podobnie dane z rejestru można uzyskać z poziomu słownika stron:

 

 

Dodanie możliwości wprowadzania wartości przedmiotu aktu notarialnego w walucie EUR

 

 

Wybór zaznaczonego kolorem czerwonym przycisku pola WARTOŚĆ PRZEDMIOTU umożliwia wyświetlenie okna Przelicz wartość przedmiotu z EUR, za pomocą którego można wprowadzić kwoty EUR, a następnie dokonać przeliczenia po średnim kursie EUR z podanego dnia. Przycisk Pobierz kurs umożliwia pobranie kursu z serwisu Narodowego Banku Polskiego.

 

Modyfikacja raportu analiz w GIIF, w ramach której będą uwzględniane transakcje o kategoriach ryzyka innych niż niska oraz PEP

 

 

W opłatach czynności notarialnej zostały uwzględnione opcje, których zaznaczenie będzie uwzględniane w GIIF (ilustracja poniżej):