Definicja powiązań

Początek  Poprzedni  Następny

Powiązania między czynnościami pozwalają logicznie połączyć ze sobą kilka różnych czynności notarialnych. Może to bardzo ułatwić odnalezienie w programie wszystkich czynności, które mają ze sobą związek, np. akt notarialny i aneks do niego, akt notarialny i sprostowanie tego aktu, itp.

Powiązanie jest relacją między dwiema czynnościami notarialnymi, w każdym przypadku występują więc dwie strony powiązania: czynność wcześniejsza, zmieniana, oraz czynność późniejsza, zmieniająca. Każdą ze stron powiązania możemy osobno opisać, np. „Aneksowany przez” - dla czynności wcześniejszej i „Stanowi aneks do” - dla czynności późniejszej.

 

Definicje powiązań znajdują się w menu Słowniki\Definicja powiązań. Domyślnie są już utworzone powiązania dla aneksu, sprostowania i powiązanie ogólne. Użytkownik może tutaj definiować dowolne inne rodzaje powiązań.

 

Przykład powiązania przedstawia poniższa ilustracja.

 

clip0197

 

Oprócz nazwy i opisu dla każdej ze stron, określamy jaki rodzaj czynności notarialnej może wystąpić po jednej jak i po drugiej stronie powiązania, wybór możemy zawęzić nawet do konkretnych wzorców czynności notarialnych. Np. w definicji aneksu mamy podane, że aneksowany może być dowolny akt notarialny (wszystkie wzorce aktów notarialnych), ale aneksem może być tylko akt notarialny, którego wzorcem jest „Aneks do aktu notarialnego” (wcześniej taki wzorzec czynności musi być zdefiniowany w słowniku wzorców czynności).

 

Za pomocą ikony dokonujemy wyboru rodzaju czynności notarialnej (akt notarialny, pozycja repertorium A, pozycja repertorium P), a ikoną możemy wybrać konkretny wzorzec czynności.

 

Faktycznego powiązania czynności notarialnych dokonujemy podczas edycji czynności notarialnej, po przejściu na zakładkę Powiązania. Prezentuje to poniższa ilustracja.

 

clip0198

 

Przycisk Nowe powiązanie rozwija listę rodzajów powiązań dostępnych dla tworzonej czynności notarialnej. W górnej części znajdują się powiązania, które pozwalają na wybór czynności notarialnej wcześniejszej w stosunku do bieżącej (tej którą w tym momencie edytujemy), natomiast w dolnej części znajdują się definicje powiązań, które pozwalają na wybór czynności późniejszych (oczywiście o ile zostały wcześniej wprowadzone).

 

Przycisk Usuń powiązanie umożliwia usunięcie powiązania pomiędzy czynnościami.

Przycisk Otwórz czynność otwiera wybraną powiązaną czynność.

 

Aby był możliwy szybki powrót do czynności z której była otwierana czynność powiązana zaimplementowano mechanizm znany z przeglądarki stron www "wstecz/dalej" (czyli np. po otwarciu aneksu do aktu notarialnego proste staje się przejście z powrotem do aktu aneksowanego). Po przejściu do otwieranej czynności aktywny staje się przycisk Wstecz (co widać na ilustracji poniżej), pozwalający na przejście do czynności, z której nastąpiło otwarcie czynności powiązanej.

 

clip0199